نمایش تسهیلات ۲۰ میلیون تومانی سیر تکاملی با سود ۴ درصد | بازپرداخت آن چند ماهه است؟

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، حسین بزرگواری مدیرعامل باشگاه جهانگردی و اتومبیلرانی به عنوان مجری این طرح گفت که «سفرکارت» به نوعی وام قرض الحسنه محسوب می شود که دارندگان آن می توانند قید ۱۵۰ روز (۵ ماه) تا سقف ۲۰ میلیون تومان از مزایایِ سفرکارت و امکانات تأسیسات رسمی گردشگری که کامل پروتکل های بهداشتی را رعایت می کنند، بهره مند شوند و با یک ماه تنفس، در ۱۸ ماه نسبت بوسیله بازپرداخت آن رفتار کنند.

وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هنوز جزئیات چگونگی تهیه سفرکارت ها را اعلام نکرده است. نیز بی پرده نیست چه قشری از جامعه می توانند از مزایای این کارت نصیب مند شوند. این وزارتخانه در حال مجهز فقط بوسیله این نکته اشاره کرده که سفرکارت در زمان خرید تیشه از دفاتر خدمات مسافرتی مجاز، اقامت در مراکز رسمی و کوچکتر نظارت و مراکز رسمی سودا صنایع دستی استعداد استعمال دارد.

«سفرکارت» عنوان تازه ای تو موضوع تسهیلات ارزان بها سفر نیست. حدود ۱۴ سال پیش محمود احمدی نژاد ـ مهتر جمهور نفس ـ طرح مشابهی را رونمایی کرد که صبر بود با ارائه تسهیلات ارزان قیمت، زمینه سفر حقوق بگیران نصیب و قسمت و غیردولتی ها را فراهم یواش. ۴ سال پس از آغاز طرح اخبار شد، نزدیک به ۵ هزاره نفر در وزارتخانه ها، سازمان ها و شرکت های دولتی و خصوصی برای دریافت «سفرکارت» قرارداد سپرده اند اما متجاوز از ۳ میلیون نفر این کارت را محزون اند.

این طرح معایب جلال داشت که عملا آن را غیرکاربردی و ناکارآمد کرده بود، چراکه با وجود مصوبه دولت برای منحصر درصدی از بودجه دستگاه های دولتی به شارژ این کارت، بسیاری از اجرای آن سر بازمی زدند و بودجه های رفاهی داخل حصه های دیگر خرج می شد خواه رقم ناچیزی بوسیله سفر خاص می یافت. حتی بعدها در برخی محافل گردشگری از شارژ بی شمار و تاریخچه فداکار سفرکارت ها گزارش هایی داده شد. از طرفی مدخل های خدماتی، مثل هتل ها، همدستی های هواپیمایی، ترن و آژانس های مسافرتی، متعهدانه درباره تخفیف ها رفتار نمی کردند. 

سال ۹۴ پس از یک دوره توقف، همکاری تنخواه گذاری ایران گردی و دنیا گردی (که سهام آن متعلق به جعبه بازنشستگی کشوری و سازمان تامین اجتماعی است) اطلاع دادن کرد مسائل قانونی این طرح را حل کرده و مالکیت «سفرکارت» را بوسیله عهده داری گرفته و زمان حال صددرصد سهام «سفرکارت» متعلق به این باهم اتحاد کردن است. دایره مصرف کنندگان سفرکارت تو آن دوره، به تعداد محدودی از کارکنان وزارتخانه ها و اداره های دولتی محدود شده بود.

یک سال بعد مسعود سلطانی فر، مهتر وقت دایره میراث فرهنگی و گردشگری از قصد خود بخاطر اصلاح و دوباره به قضیه افتادن این طرح درون سطح کلان کشور اطلاع داد، ولی بعد دیگر خبری نشد.  

حالا وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درست در زمانی که پاندمی ویروس کرونا سفرهای گروهی را محدود کرده و سفرهای خانوادگی با خودرو انحصاری را بیشتر بوسیله قضیه انداخته و در شرایطی که مراکز اقامتی و توریستی دچار ایستایی و تعطیلی نسبی شده اند، وعده دیگر طرحی را با عنوان «سفرکارت» و به انگیزه تحریک انسان بوسیله سیر تکاملی در شرایطی که کرونا علت هبوط صرفه جویی گردشگری و مسافرت ها شده است، رونمایی کرد.

حسین اربابی مدیرعامل حلقه جهانگردی و ایران دایره وار درباره اجرای دوباره طرحی که فدایی از آن با عنوان پروژه شکست خورده قضا و قدر احمدی نژاد یاد می کردند، گفت که ایرادات و محاسن سفرکارت های گذشته احصا و پس از دسته بندی، تفاهم نامه با بانک عامل توشیح شد. در سال های گذشته بانک ها و موسسات مالی مختلف در مملکت اجرای سفرکارت، کارهایی انجام دادند که نرخ بهره فوقانی داشت،  بوسیله گونه ای که این رقم بین ۱۶ تا ۱۸ درصد بود. این داخل حالی است که ارزش سود «سفرکارت ملت» ۴ درصد است.

وی کمال مطلوب از این طرح را بیشتر تهییج بازار در شرایطی که کرونا انگیزه کم توانی اقتصادی و خلق مضیقه هایی شده است، دانست و اعتراف کرد: اجرای این طرح محرکی جدید و بارقه کام برای رونق سفرهای مسئولانه و خلق کردن برکت در میدان سیر تکاملی و گردشگری می تواند باشد و امکان عروج بخاطر انسان در شرایط کنونی و مصرف از تاسیسات گردشگری است.

علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی پس از آن که تفاهم نامه را با بانک امضا کرد، ارج پایین سود را مزیت سفرکارت دانست و بروز امیدواری کرد که این طرح جهت رونق صنعتی گردشگری بوسیله ویژه داخل شرایط کنونی سرزمین شود و دنباله داد: اقشار مختلفی می توانند از فواید این سفرکارت بهره مند شوند. زنجیره گردشگری وسیع است و بخش عمده ای از سودا صنوف مختلف روستایی و شهری، سیستم حمل و نقل هوایی، ریلی، جاده ای و حتی درون شهری را دربر می گیرد. این طرح یک اتحاد بسیار بنیانی برای رونق بسرنوشت شوم دچار کردن وقار از اقتصاد کشور خواهد بود.

محمد بیگدلی،مدیرعامل بانک عامل سفرکارت نیز پس از امضای این تفاهم مجله گفت: قیمت تسهیلات سفرکارت ۴ درصد است که در واقع بها تسهیلات قرض الحسنه محسوب می شود و بانک با هدف امان از مشاغل آسیب دیده در کرونا بوسیله ویژه گردشگری این طرح را به اجرا می گذارد.