محدودیت سفر به خارج از ایران کمینه می شود؟

به گزارش ایسنا، یک شرکت هواپیمایی ایرانی تو اطلاعیه ای اخبار کرده است که پروازهای محدودی را در حروف تهران ـ استانبول از اول مهرماه برقرار خواهد کرد. دبیر هم گذاری شرکت های هواپیمایی همچنین با ثبوت این مطلب، از مذاکره سفیر ایران در ترکیه با وزیر حمل و نقل این کشور برای ازسرگیری به زودی پروازهای معمولی و تجاری با رعایت پروتکل های بهداشتی خبر داد.  

مرز ایران و ترکیه از اسفندماه سال گذشته بسته شده است. با بود مصالحه وزرای خارجه دو کشور بخاطر بازگشایی مرزهای مشترک از اواخر بهار ولی این اتفاق تا کنون عارض نداده است. پروازهای محدودی هم که تا کنون داخل مسیر تهران ـ استانبول از قانون ایران و یا کشور سومین مشابه قطر مستحکم شده  است مجاز به جابه جایی مسافرانی بوده که جواز اقامت، ویزای فرمان و یا پرورش از قلمرو دیگری را داشتند. اما اطلاعیه شرکت هواپیمایی ایرانی که از برقراری پروازهای ترکیه از ابتدا مهرماه خبر داده، قبول مسافران را صرفا به داشتن تست PCR کرونا با نتیجه منفی محدود کرده است. این تست باید حداکثر ۷۲ ساعت قبل از تصعید در آزمایشگاه های مورد اثبات وزارت بهداشت که اسامی آن داخل اطلاعیه شرکت هواپیمایی تذکر شده است، انجام شده باشد.

از سوی دیگر یک شرکت هواپیمایی موقوف به ناحیه عمان همچنین خرید بلیت پروازهای تهران ـ مسقط و تهران ـ استانبول را برای تاریخ ۱۵ مهرماه آغاز کرده است که با نفیس به مراتب پایین تر از هواپیمایی قطر بوسیله سودا می رساند. شرکت هواپیمایی عمانی هنوز پروتکل سفر بوسیله این سرزمین را اخبار نکرده اما حدس آژانس های مسافرتی طبق صحبت هایی که با نماینده این شرکت داخل ایران داشته اند، به خشکی امدن این است که این پروازها عادی تلقی می شوند و به مسافران دارای جواز اقامت، ویزای فرمان و یا تحصیل محدود نمی شود.

هرچند تعلیق های مکرر پروازهای ترکیه در ماه های گذشته، نگرانی هایی را از بابت استمرار نداشتن این پروازها ایجاد کرده است، اما پیش دماغ آژانس های مسافرتی بر این است که با برقراری پروازهای بیشتر تو این خوش نویسی که از مرزهای آسمانی پرتردد ایران بوسیله شمار می آید، قیمت بلیت پروازهای بین المللی به ویژه در مسیر استانبول که تا مدت ها در منحصر شرکت هواپیمایی قطر بود، کاهش پدیدار یواش و سفرهایی که این مدت معطل گرانی ارزش بلیت پرواز و محدودیت های مسافرتی کرونا شده بود، انجام شود.

با این وجود، سیر تکاملی به خارج از ایران عرشه فایده بسته بودن دیگر مرزها، اسکان صدور ویزای توریستی از سوی فدایی کشورها از یکسره مرزوبوم شنگن و افزایش ارج ارزهای خارجی، هنوز روال طبیعی پیدا نکرده است. درحال حاضر به مگر پروازهای تهران ترکیه و عمان که محدودیت های مسافرتی را بخاطر شهروندان ایرانی کاهش داده اند، تو مسیرهای پاریس (فرانسه)، لندن و منچستر (انگلیس)، آمستردام (هلند)، وین (اتریش)، دبی (امارات)، دوحه (قطر)، بانکوک (تایلند)، کوآلالامپور (مالزی)، گوانگجو (چین)، مسکو (روسیه)، دهلی (هند)، بیروت (لبنان) و بصره (عراق) از مبدأ تهران از مدت ها قبل پروازهایی برقرار شده که فقط به مسافرانی اجازه سوار شدن می دهند که جواز اقامت، ویزای کار و یا فراگیری داشته باشند.

مرزهای ایران از هفت ماه پیش همزمان با مسری ویروس کرونا ودیعه شد. درحال حاضر مرزهایی که باز شده یا کاربری تجاری دارد و خواه فقط مسافرانی امکان عبور از آن را دارند که جواز اقامت، ویزای کار و یا تدریس داشته باشند. ایران نیز در مردادماه اعلام کرد که عملیات صدور ویزای توریستی را تا خبر بعدی متوقف کرده است. وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفته بود این هفته با وزیر بهداشت جلسه ای خواهد داشت تا درباره کاهش این ویژگی ها بوسیله تصمیمی برسند.

با این حال، اظهارات ابتکاری رییس جمهوردر جلسه ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا نشان می دهد هنوز سمت دوراندیشی بخاطر ازسرگیری عروج گردشگران و زائران خارجی بوسیله ایران، گرفته می شود. حسن روحانی تو جلسه روز شنبه، ۲۹ شهریورماه نسبت به سیر تکاملی فدایی اجنبی ها بوسیله شهرهای قم و مشهد با عنوان زائر بروز نگرانی کرد و گفت: «اجازه ندهیم کسی از مرزهای ما بوسیله هر دلیلی دانا شود. اگر تیمار یک خارجی می خواهد وارد کشور شود، پروتکل ویژه ای دارد و آن باید تجلیل شود، وگرنه اینکه همینطوری در شهرهای زیارتی جمع شوند و ما دشوار پیدا کنیم، برای همه ما سراسیمه کننده است.»

انتهای پیام