«کرونا» آیین های محرمی ابیانه را دگرگونی انصاف

بوسیله گزارش ایسنا، جذب گردشگران به منطقه تاریخی ابیانه در استان اصفهان فقط به دلیل مقبره سرخ معماری این منطقه نیست، بلکه یکی از مهمترین عوامل جذب گردشگران و تا اینکه ثبت ملی این شهر بوسیله نشانی «روستای تاریخی» – تو زمان ثبت منطقه در سیاهه آثار ملی کشور –  پابرجا ماندن آداب و رسم خاص انسان این منطقه از اصفهان وجود که همچنان به آن ها پایبندند و هرساله درون ربط های مختلف آن ها را برگزار می کنند؛ از جمله آدابِ تاسوعا و عاشورا در محرم هر سال.

حالا به پشت شیوع ویروس کرونا تو قلمرو و همچنین قرمز بودن وضعیت استان اصفهان، مردم این منطقه تاریخی و اعضای هیات امنای مساجد و حسینیه های آن تصمیم گرفته اند آیین های تاریخی این شهر امسال شبیه هر سال برگزار نشود و شکل دیگری داشته باشد؛ از عموم بدون تجمع و این که در فضای مجازی باشد.

داخل این رخ جلسه که داخل اصالت ایسنا استراحت گرفته، آمده است: «پهلو اساس صورت میتینگ ۱۷ مرداد اعضای هیات امنای مساجد ابیانه، با توجه به شیوع کووید ۱۹ در کشور و وضعیت قرمز استان اصفهان و با هدف حفظ کردن سلامت و جان انسان این منطقه تاریخی، به خصوص قشر سالمند و آسیب پذیر و جلوگیری از بسط بلای ناگهانی در جامعه، همچنین دستیار بوسیله کادر تداوی سرزمین درون تماس با مراسم محرم ابیانه، تصمیمات مافوق مصوب می شود.

ان شاءالله تو سنوات آینده با برطرف شدن مشکلات این بیماری، مراسم با شور بیشتری برگزار می شود.

مراسمی که مستلزم شلوغی افراد باشد اعم از  زنجیرزنی، مبدا خوانی، طلوع و شام غریبان برگزار نمی شود.

فسیل برداری ایفا نمی شود، اما نخل در داخل حسینیه تزئین می شود. افرادی که نذورات داشته باشند می توانند تو جلو حسینیه نخل، نذورات خود را با تعظیم موارد بهداشتی پخش کنند.

در آشپزخانه های حسینیه ها و مساجد پخت و پز نخواهد بود، در صورتی که صاحبان نذورات کام داشته باشند می توانند در منزل غذا را تهیه کرده و با رعایت موارد بهداشتی آن را درون منزل پخش کنند.

حسینیه ها و مساجد سیاه پوش خواهد شد و نوار نوحه خوانی از بلندگوی مساجد و حسینیه ها پخش می شود.

عادات عزارداری به رخ رمزی داخل شبکه های مدنی همدیاران ایفا خواهد شد.

در قسمت قسمت کردن های مجازی، فاتحه خوانی و طلب آمرزش برای درگذشتگان امسال ابیانه (۴۱ نفر) ادا می شود.

پیشنهاد می شود بخاطر صلح و صفا خود و خانواده همچنین همدیاران تو این دو روز به ابیانه سفر نکنید.»

انتهای پیام