بافت پیرامونی حرم امام رضا(ع) چه سرنوشتی را هوی می کشد؟

به گزارش ایسنا، در این چند سال با توقف طرح طاش و درخواست برای تمهید ی طرح جدیدی که بتواند بافت تاریخی پیرامون حرم رضوی را با همان هویت ظاهری و ارزشمند گذشته حفظ کردن کند، هر از گاهی اخباری منتشر می شد و همگی بودند و به نوعی تلاش داشتند تا قدم های اتیه برای این لیف تاریخی را با نظرات کارشناسی کنجکاو رطوبت بردارند.

همان طور که محمدرضا حسین نژاد ـ معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد ـ ۱۷ فروردین امسال، بعد از دیدار از منطقه ثامن و اقدامات انجام شده داخل بافت پیرامونی حرم امام رضا (ع)، از تدوین طرح تفصیلی نهایی ترمیم بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی ظرف کبد ماه آینده، توسط دانشگاه تهران وقوف داد و افزود: درخصوص طرح تفصیلی نهایی بافت پیرامونی حرم مطهر، از لفظ وزارت رویه وشهرسازی به دانشگاه تهران برای تدوین طرح تصدی داده شده است.

این صحبت ها تا امروز بوسیله طرحِ داخل دستِ تدوین توسط تیم دانشگاه تهران به سرپرستی مهدی حجت اشاره داشتند و از جلوگیری از هر نوع تخریبِ بیشتری داخل این بافت و بلندمرتبه سازی ها معارفه می داد؛ به حدی که حتی کمک شهرسازی و معماری شهرداری مشهد نیز در همان ۱۷ فروردین تاکید کرده حیات «برای اهتزاز مرتبه سازی طرح مستقلی وجود ندارد و بلند مرتبه سازی در قالب طرح های تفصیلی هفت گانه عمل خواهد شد که این طرح ها در حال تمهید است».

پس از آن یعنی تو ۲۷ خرداد، در اقدامی ناگهانی سیدمحسن حسینی پویا ـ رئیس مجتمع حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد ـ تو نود و پنجمین نشست مشهود پنجمین پیرامون شورای اسلامی خانه دادن مشهد، داخل قضیه مطالعه لایحه پیگیری روند قانونی اعمال تغییرات و اصلاحات لازم داخل طرح ترمیم و ویرایش بافت پیرامون حرم امام رضا (ع) اعلام کرد: ما می خواهیم همه چیز تو مدار قانون صبر بگیرد و نهاد مربوطه تو دایره وظایف خود، حکم انجام دهد. کمیسیون ماده پنج باید طرح تفصیلی  را تعیین تکلیف کند. شورای برجسته معماری و شهرسازی صلاحیت این موضوع را ندارد. شورای عالی شهرسازی فقط می تواند در خصوص طرح جامع صحبت کند. ورود شورای عالی شهرسازی درون این جریان محل ایراد است. درون این طرح در خصوص حقوق انسان ایراداتی وجود دارد. حقوق ثابت و مکتسبه انسان باید تو رویت پژمرده شود. این فطرت صدای زیر مردانه دارد، تعریف حقوق مکتسبه دادگاه همانند تمجید آن ها از حقوق مکتسبه باشد.»

سخنان حسینی پویا در حالی مطرح شد که جلسه ی شورای عالی شهرسازی و معماری ایران مدتی پیش به بزرگواری اسلامی ـ وزیر متد و شهرسازی ـ نیز با موضوع بررسی شیوه مجله گلچین حقوق مکتسبه در لیف پیرامونی حرم رضوی، برگزار شد.

بر ضابطه مشهد چه بلایی آورده اند و می آورند؟

در پیاده شدن همگی اظهارنظرهای مطرح شده، اما حجت الاسلام نصرالله پژمانفر  ـ پاسبان مردم مشهد و کلات تو جماعت شورای اسلامی ـ تلاش داشت تا بهترین اتفاق برای این بافت تاریخی صورت دهد.

او درون آن کنفرانس تاکیدکرد: «در مجلس دهم نامه ‏ای برای رئیس جمهور با امضای ۲۲۰ نفر نماینده و تعداد یدکی از علما و بزرگان حوزوی و علمی کل قلمرو از همه جناح‏ ها ارسال و خواسته شد روند گذشته درون این محدوده متوقف شود. اکنون همچنین در حال انتظام روزنامه ‏ای متاخر برای تظلم‏ خواهی خدمت مقام معظم رهبری هستیم و خواهیم گفت به خشکی امدن شیوه مشهد چه بلایی آورده ‏اند و چه بلایی دارند می‏ آورند.»

وی با اشاره به منویات مصرح رهبری و وجود اسناد بالادستی تو این حوزه بیان کرد: «چندی از مدیران فعلی و قبلی،  به هر علتی خطاهایی انجام دادند و این خطاها تعهداتی ایجاد کرده که به شکلی غیرمنطقی از سوی آقایان، “حقوق مکتسبه” نامگذاری می شود! آقایان می گویند (با راه‏ اندازی این پروژه‏ های ساخت‏ وساز) ولایت هزاره شغل ایجاد می‏ شود! می‏ گویید سرمایه‏ گذار هزیمت می‏ کند! من سؤالم از شما این است که پروژه‏ هایی هستند که الان هیچگاه مانع و مشکل مجوزی هم ندارند، چرا ارتکاب نمی‏ شوند؟!  مسأله این است که این پروژه‏ ها دیگر داخل مشهد توجیه ندارند. چند هزار مغازه مستحکم کردید تو مشهد که خالی است. امتداد ندهید! امروز مشهد مواجه شده با یکسری واحدهای خالی اقامتی و تجاری که هیچ تفسیر اقتصادی ندارند. فقط دلالان بودند که این پروژه ‏ها را گرفتند و با گرانترین قیمت تمام کردند و روی مشت انسان و شهر گذاشتند.»

او در پاسخ به برخی هشدارهای موافقان طرح قبلی ادامه داد: «می‏ گویند (جلوگیری از اجرای توافقات خلاف (تبعات اجتماعی دارد. من هم اتفاقا می گویم تبعات اجتماعی داریم، ولی تبعات اجتماعی، آن چهارتا دلال نیستند، تبعات اجتماعی، چهارتا سرمایه‏ گذار که برخی با زد و بند، این کارها را کردند، نیستند. کسانی که صاحب قدرت هستند و پشتیبانی می شوند، می گویند اگر نظرشان تأمین نشود تبعات اجتماعی ساختن خواهد شد. سؤال من این است آن چهل هزار نفری که بیکار و آواره شدند و امروز بوسیله ترتیب بدبین هستند، تبعات اجتماعی این طرح محسوب نمی‏ شود؟ ۴۰  هزار نفر در پیرامون حرم کسب و کار داشتند و بیکارشان کردید، مردمی که زندگی می‏ کردند، چرا اینها را نمی‏ بیند؟ در محلات گرداگرد حرم؛ خانه ارواح درست کرده‏ اید. حیات قریه را از بین بردید. روستا را دارید می‏ کشید. چه بلایی سر مردم آوردیم؟»

وی با تأکید پهلو این که مسیر این کار تو شورایعالی شهرسازی و معماری است و قانون هم مصوبات آن را در کار قانون تلقی کرده است، گفت: «انتقال اختیارات این شورا به مدیران استانی و شهری (که در دوره‏ های متنوع) کارنامه قابل دفاعی ندارند لغزش است و شبهه‏ های فراوانی در آن وجود دارد.»

پژمانفر حتی خطاب به رئیس شورای برجسته معماری و شهرسازی با تقریر این که چنانچه اختیارات شورایعالی شهرسازی بوسیله مدیران استانی تفویض شود، درون مجلس برخورد خواهیم کرد، افزود: «مایه قضایی بیاید بررسی کند؛ آیا نباید اقدامات کسانی که در این طرح، پروانه‏ ها و توافقات خلاف را صادر کردند جرم‏ انگاری و با متخلفان اصابت شود؟»

درخواست رهنمون از مقام معظم رهبری بخاطر لیف تاریخی اطراف حرم رضوی

چند روز بعد پژمان فر اعتراض خود را داخل قالب مجله ای خطاب بوسیله مقام معظم رهبری با ۲۳۰ نفر از نمایندگان مجلس منتشرکرد.

در این مجله خطاب به ایشان مداومت شده بود، «اهتمام و حساسیت حضرتعالی در زمینه الگوهای ترقی و صعود بر کسی پوشیده نیست و همواره به خشکی امدن هویت اسلامی ـ ایرانی و انصاف انقلابی بوسیله عنوان ویژگی های لاینفک، صعود مطلوب تاکید کرده اید. تو طرف مقابل بسیاری اهداف مسئله نفوذ نه از طریق جاسوسی های معمول که با قالب کردن الگوهای توسعه وارداتی و لیبرال تنخواه داری محقق می شود، مشهد الرضا به عنوان پیشگام فرهنگی جهان اسلام و پایتخت ظاهری ایران اسلامی یکی از کمیسیون های چالش بین الگویی پیشرفته اسلام ایرانی و الگوهای توسعه ای منهای هویت و عدالت بوده است. اجرای دقیق و طولانی دستورات صریح و مکتوب فروردین سال ۸۶ حضرتعالی خطاب به استاندار نفس می توانست خلال ۱۳ سال گذشته از تضییع گسترده حقوق شرعی و قانونی پری بزرگی از مجاوران حرم مطهر رضوی جلوگیری نرم و عایق تاراج هویت معنوی بافتن دوروبر حرم امام رضا (ع) و لطمه بوسیله اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی نظام شود.

شایان تذکر است که همین مسئله زیان ساز مصالح زیست محیطی پایتخت معنوی ملک را نیز علیرغم هشدارها و نهی برملا حضرتعالی مورد ترساندن فراغت داده است. متاسفانه در ماه های اخیر هم افزایی غافلانه یا متعمدانه برخی عناصر، مراکز و مقاومت درون طبق مصوبه قانونی شورای برجسته شهرسازی و معماری سرزمین پرتو امیدی را که برای توافق برخی ناراست رفتاری های دو دهه گذشته فاش شده است، تهدید می کند، ایستادگی داخل برابر عادت دانانِ روال شکن که به دنبال پیچ کردن طریق و افزایش اختیارات غیرقانونی خویشتن و تداوم انفاذ الگوهای بی هویت توسعه و صیانت از منافع عده ای قلیل بوسیله ضرر عامه آدم و نفی هویت تمدنی مشهد الرضا هستند با تصریح دوباره منویات نورانی حضرتعالی استقامت خواهد شد. ما نمایندگان کانون یازدهم که اصلاح روندهای غلط و تقویت مبانی گفتمانی انقلاب اسلامی داخل محاکمه گذاری و بازرسی بر امور کشور را فلسفه وجودی این جماعت می دانیم، از حضرتعالی می خواهیم فرزندان خود را در پیگیری منویات و دغدغه هایتان در این امر و بازنگری داخل طرح بافت پیرامون حرم رضوی به مشیت استواری هویت اسلامی ایرانی پایتخت معنوی کشور و احقاق حقوق مجاوران و زائران ثامن الحجج و ردیابی تخلفات و خطا انگاری قانون گریزی های قیافه محزون تربیت و کنف بفرمایید.»

پیدایش و سازهای متاخر در بافت، سنخیتی با معماری ایرانی ندارد

با انتشار این اخبار، امیرحسین مستنطق زاده هاشمی ـ نایب مهتر مجلس شورای اسلامی ـ همچنین چهارشنبه چهارم تیر، همراه با شهردار مشهد و پرسنل از اعضای شورای شهر و مدیران شهری، از بافتن پیرامونی منطقه ثامن بازدیدکرد.

او سپس از بازدیدش با اظهار این که اصلاحات ما نباید باعث تبدیل هویت تاریخی مشهد شود، افزود: باید کارشناسان خبره فرهنگی و شهرسازی با هم این موضوع را مطرح کنند که طرح نیاز به اصلاح دارد، وقتی ارامش ائتلاف می افتد باید حقوق انسان تجلیل شود. همان طور که از احترام گذاردن حقوق ساکنان مصاحبت می شود، باید حقوق مجوزدارها را نیز تجلیل کرد.
وی افزود: ضایع مکتسبه محتوی هر دو مورد است، هم حقمردم و ساکنان و غصه حق آنها که به هر ترتیبی مبتنی پیاده شدن ضابطه مجوز گرفتند، باید رعایت شود. اگر غیر قانونی است باید با افرادی که معصیت کردند، برخورد صورت گیرد، اما اگر قانونی بوده و می ‎خواهیم اصلاحات انجام دهیم، دولت باید هزینه آن را بپردازد و به این نکات توجه شود.

پاسبان مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی با اشاره بوسیله اینکه در حال حاضر مطالبه ای وجود دارد مبنی پیاده شدن اینکه تغییرات اطراف حرم موجب شده آدم مشهد از حرم دور شوند، تصریح کرد: خود مردم مشهد نباید از همجواری و مباشرت به حرم محروم باشند. زائران نیز نباید برای روبیدن بوسیله زیارت به سختی بیفتند. حالا این وضعیت وجود دارد، مسکن هایی که در مشهد به خاص در بافت پیرامونی در حال ساخت بوده، سنخیتی با معماری ایرانی اسلامی و تاریخ ما ندارد.

ابلاغ بازنگری طرح لیف اطراف حرم رضوی

در نهایت پنج شنبه پنجم نشانه ماه، نصرالله خمود فر ـ نماینده آدم مشهد و کلات و تن کمیسیون فرهنگی باشگاه شورای اسلامی ـ در ورقه شخصی خود دراینستاگرام نوشت، «بازنگری طرح بافتن پیرامون حرم رضوی ابلاغ شد.»

او در امتداد محدودیت های این طرح را این طور برشمرد؛ «این طرح باید مقابل منویات مقام معظم رهبری درخصوص هویت بافتن پیرامون حرم رضوی باشد»، «رجحان دهی بوسیله موضوعات تاریخی، اجتماعی، اقتصادی و حقوقی»، «برازنده همراهی با شهر مشهد»، «زمینه ساز برای اسکان طیف زائران در محدوده حرم رضوی»، «صیانت از حقوق مجاوران» و «اطلاع دادن تخلفات تو صدور مجوزات و اقدامات اجرایی در طرح گذشته توسط استاندار خراسان رضوی به مراجع قضایی».

در این نامه که بوسیله امضای مورب صادق مالواجرد ـ معاون شهرسازی و معماری و دبیر شورایعالی شهرسازی و معماری ایران ـ گویا و خطاب بوسیله علیرضا نبرد حسینی ـ استاندار و رییس شورای دستور کار ریزی و توسعه خراسان رضوی ـ تالیف شده، آمده است: «شورایعالی معماری و شهرسازی در جلسه ۱۹ خرداد بوسیله منظور تجسس مواجهه با «اقدامات اجرایی درون محدوده حوالی حرم  مطهر امام رضا (ع)» و تاثیرات آن بر طرح محدوده مذکور، و در راستی اجرای بند ثالث صورتجلسه مشترک ۱۳ آبان سال گذشته، وزیر گونه و شهرسازی و استاندار خراسان پس از گوش دادن گزارش وارسی «قانون روزنامه پیشنهادی استانداری خراسان رضوی درون مورد تعیین تکلیف حقوق مکتسبه و تعیین نحوه برخورد با مصادیق پاسخگویی های قیافه گرفته» ضمن تاکید بر شأن و ایستگاه قریه مشهد و بافت شهری حوالی حرم مطهر معصوم رضا (ع) به عنوان یکی از مجتمع های مهم مذهبی و فرهنگ دنیا اسلام و تشییع و میزان فراملی آن و پیرو رویکردها و مفاد مصوبات پیشین شورایعالی درون تک محدوده پیرامون حرم مطهر مقرر کرد تا؛

۱- فرمایشات مقام معظم رهبری تو مورد محدوده دوروبر حرم مطهر امام رضا (ع) ـ خطاب به استاندار لحظه خراسان رضوی ـ و رعایت بند نهم سیاست های  کلی نظان در مملکت شهرسازی، موضوع تعظیم هویت تاریخی و قشری شهرها در توسعه و بهسازی هوا شهری به ویژه شهرهایی از قبیل قم و مشهد در کلیه اقدامات، اعم از تمهید طرح و اقدامات و اجرای عادت نامه، داخل سطح ملی و استانی، پایه دادرسی ها و رویکردهای شورای عالی شهرسازی و معماری است.

۲- روال مجله ارسالی استانداری خراسان رضوی با ادا اصلاحات بر اساس نظرات نمایندگان  قوا و اعضای شورای شهرسازی و معماری از کار افتادن و ابلاغ می شود.

۳- تخلفات صورت گرفته داخل اقدامات اجرایی و صدور مجوزها توسط استاندار برای ردیابی بوسیله مراجع قضایی و حقوقی اطلاع دادن می شود.
تبصره: بررسی و تعیین تکلیف مجوزهای بهره برداری کاربری های گردشگری و اقامتی، طبق شیوه نامه، براساس قوانین موضوعه وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بر عهده ان وزارتخانه است.
۴-  در اجرای بند ۱۰ ماده یک «آیین نامه نحوه بررسی و تصویب طرح های توسعه  و عمران محلی، کشور ای، منطقه ای و ملی و مقررات شهرسازی و معماری کشور» ضروری است طرح ویژه محدوده اطراف حرم مطهر در مقیاس تفصیلی، وفق منویات مقام معظم رهبری، متضمن وجوه تاریخی، اجتماعی، اقتصادی، حقوقی و پیوند با ده و با اصرار کنار ایجاد شالوده های حضرت و اسکان طیف متنوع زائران، درون محدوده و صیانت از حقوق مجاوران، در مدت یک ماه آینده توسط وزارت گونه و شهرسازی تکمیل شود. دبیرخانه موظف است ظرف مدت دو ماه آینده طرح اختصاص و نظرات مراجع استانی درخصوص طرح را انگیزه تصمیم گیری بازپسین بوسیله شورایعالی عرضه کند.

انتهای پیام