مالکان کنونی خانه پدری پرویز مشکاتیان در نیشابور پایین تر پیگرد قانونی هستند

محمد اسماعیل اعتمادی داخل گفت وگو با ایسنا عنوان کرد: منزلی که امروز به طور غیر حلال تخریب شده، مسکن مسکونی پدر پرویز مشکاتیان بوده است و چون استاد پرویز مشکاتیان دوران کودکی و نوجوانی خود را در این ساختمانی سپری کرده بودند به همین علت این ساختمانی وقار خاصی داشت؛ این منزل مسکونی  حدود دو تا سه گانه سال قبل توسط ورثه به دو نفر فروخته شد.

وی ادامه انصاف: اگر چه ردیابی کردیم که این اتفاق نیفتد اما بدبختانه این مسکن به فروش رسید، البته با مالک دانا مباحثه شدیم که تخریب صورت نگیرد و تا پیش از این نیز مالکان همکاری منت داشتند، اما متاسفانه امروز این پیوستگی افتاد و بناء پدری لله مشکاتیان خرابکاری شد.

اعتمادی اعتراف کرد: با توجه به اینکه خانه پدری استاد پرویز مشکاتیان به دلیل آستان استاد تو آن، اخیرا به عنوان معلول واجد نرخ ثبت آثار ملی شده بود، مالکان نمی ‏توانستند این اثر را خرابکاری کنند و اکنون تخلف صورت گرفته است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیشابور افزود: پس از تخریب منزل فوری به مراجع قضایی شکایت کردیم و اکنون لودر درگیر و راننده همچنین محبوس شد؛ نیز مالکان مادون پیگرد قانونی راحتی دارند، روز شنبه همچنین از طریق دادگاه دوباره پیگیر این تخلف خواهیم وجود.

وی مطرح کرد: پیش از این، ساختمانی استاد معمار باشی در خیابان رازی و خانه رئیس‎التجار تو خیابان اسدآبادی شمالی این شهرستان نیز خرابکاری شده اند.

اعتمادی گفت: اگر چه دو جای پا دیگر ثبت آثار ملی نبودند، ولی با ثبت اسناد و شهرداری مکاتبه کردیم که حداقل منزل رئیس‎التجار که ارزش بیشتری دارد، تفکیک نشود و مجوز بارو سازی بخاطر آن صادر نگردد.

وی بیان کرد: باید نزاکت سازی شود تا انسان خودشان بوسیله اهمیت این خانه‎ها اثر ببرند، می شد این بناء تبدیل بوسیله بوم گردی و خواه موزه موسیقی شود و بهره اقتصادی نیکی از آن دربند شود، قطعا زمان می ‏برد تا فدایی از آدم که بوسیله پشت خرابکاری این منازل و برج‎ سازی هستند به اهمیت آن ها پی ‏ببرند.

رئیس موسسه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیشابور افزود: تا کنون حدود 20 تا 30 منزل تاریخی و یا مکان هایی که در آن ها شخصیت‎های عالی و خاصی عمر می‎کردند و نیز برخی باغات قدیمی شناسایی شده و تقلا می‎شود تا جلوی تخریب آن ها خمود شود.

وی عنوان کرد: قطعا در این خصوص یک اداره به تنهایی نمی‎تواند کاری انجام دهد، تو توان میراث فرهنگی نیست که همگی این جا ها را تملک کنند، التماس داریم خواه انسان به حفظ آن ها معاون کنند و یا سرمایه‎گذاران این خانه‎های با ارزش را تملک کرده و به واحدهای گردشگری تغییر نمایند.

انتهای پیام