صدور ویزای الکترونیکی ایران متوقف نشده است

به گزارش ایسنا ، اینترنت از روز پنج شنبه (۳۰ آبان ماه) به تدریج درحال پیوند است. شدید آن در یک هفته گذشته به گفته رییس جامعه تورگردانان ایران سبب معادل ارتباط با آژانس ها و توریست های خارجی شد، آن حزن استوار در جزئي از جمله سفر گردشگران اجنبی بوسیله ایران. با این حال مجتبی کریمی ـ رییس اداره گذرنامه و روادید وزارت امور خارجه ـ به این خبرگزاری اطلاع دادن کرد که «درون این مدت، صدور روادید الکترونیکی تو سیلان بوده و متوقف نشده است.»

ثبت و صدور روادید ایران برای اتباع خارجی از قانون سامانه e_visa.mfa.ir امکان پذیر است. این سامانه تقریبا از دو سال پیش راه اندازی شده و از آن پس اتباع خارجی می توانند عاری مراجعه بوسیله سفارتخانه ها، کنسولگری های ایران و یا تا اینکه آژانس های توریستی بخاطر دریافت روادید ایران، یمین اقدام کنند.

خرج و عرض روادید الکترونیکی متشابه روادید متعارف ایران است که بوسیله شکل سنتی صادر می شد. حالا با صدور روادید الکترونیکی، برچسب های ویزا از روی گذرنامه حذف شده و حتی مُهر ادخال و خروج ایران همچنین دیگر ثبت نمی شود.

این روادید تقریبا تو ۱۱۰ نقطه از جمله در فرودگاه های بین المللی تو کشور و همچنین نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از ملک صادر می شود. طبق توضیح وزارت خارجه ایران، «سامانه روادید الکترونیکی ایران قادر به ارائه گوناگون روادیدهای تعریف شده توسط دولت جمهوری اسلامی است. هرچند به برهان برخی ملاحظات و روابط سیاسی، ارائه فداکار از انواع روادید برای شهروندان بعضی از کشورها صرفا از روال شعبه های جمهوری اسلامی ایران به صورت حضوری امکان پذیر است.» کانادا، انگلیس و آمریکا از جمله کشورهای تک اشاره وزارت خارجه است.

همچنین با توجه به قوانین بین المللی و سازش های بینابین، امکان ورود به ایران برای تبعه فدایی از کشورها «بدون اخذ روادید» امکان پذیر است. اتباع کشورهای آذربایجان، بولیوی، ترکیه، سوریه، لبنان، گرجستان، ارمنستان، ونزوئلا، مصر، مالزی و گره شامل قوانین لغو روادید با ایران شده اند و اتباع این کشورها می توانند درون مبادی ورودی با توجه به قوانین و شرایط تعیین شده، مجوز ادخال به ایران را دریافت کنند.

انتهای پیام