کارت سفره های ایرانی در استانبول

به گزارش ایسنا، نمایش مایه های کارت سفره به مشاغل مختلف تو سال های گذشته با رونق بسیاری همراه بود و همین سبب شد هر فرید در فروشگاه خود چندین مایه پوز داشته باشد، این تو حالی است که پس از مدتی این دستگاه ها بعضا بوسیله خارج از کشور انتقال یافت و در آن کشورها همچنین تک استفاده قرار گرفت.

استفاده از کارت خوان های ایرانی خارج از سرزمین مشکلات یدکی را به ویژه در وضعیت حساس ارزی برای ترتیب مالی و صیقلی قلمرو ایجاد کرد و در همین راستا بانک مرکزی بر آن شد تا جلوی فعالیت این کارت خوان ها گرفته شود.

این تصمیم بانک مرکزی داخل راستای محدودسازی فعالیت دلالان میدان ارز بود؛ به گونه ای که این دلالان از هر امکانی برای فروش و فروش ارز بهره بردند و یکی از این ابزارها که نقل و انتقال پول را بخاطر آنها سهل می کند، مایه های پوز خواه کارت خوان است که مبلغ بیع یا خرید ارز را با آن واگذاری می دهند.

اما سفته بازان ارزی به این اکتفا نکردند و با انتقال تعدادی از مایه های کارت خوان به خارج از کشور، معاملات ارزی خود را در همان محل انجام می دهند.

پیاده شدن بن قانون بانک مرکزی، مصرف از کارت خوان های ایرانی به هر شکلی در بیرون از کشور ممنوع است و تو همین راستا دسترسی این کارت خوان ها به نظم بانکی ایران از طریق مخابرات نیز مسدود شده است.

در این میان دو سیاق دیگر بخاطر ارتباط این دستگاه ها با ایران وجود دارد که یکی سیم کارت ها و دیگری کاربرد از اینترنت با وی پی ان است.

بانک مرکزی در نخستین رفتار خود برای محدودسازی حجم استفاده از این کارت سفره ها، سقف تراکنش های مالی از عادت وسیله های پوز را محدود پیدایش که این حکم تا حد زیادی جلوی این نقل و انتقالات را گرفت.

تو ادامه، با دستور بانک مرکزی شرکت های ارائه دهندگان خدمات کارتی (جای پا اس معلول) موظف به خبر و مسدودسازی دستگاه های کارت سفره فعال در بیرون از قلمرو شدند.

محمد مهدی طوبایی، معاون توسعه و نظارت همکاری شبکه الکترونیکی پرداخت های کارتی (شاپرک) در پاسخ به این استفسار که مایه های کارت خوان بیشتر بوسیله کدام کشورها منتقل شده است؟ گفت: به رخ دقیق نمی استعداد صیت کشورها را اعلام کرد اما به نعوظ عمده دستگاه های کارتخوان بخاطر معاملات ارز بوسیله کشورهای همسایه مانند عراق و ترکیه نقل مکان شده و مورد استفاده قرار می گیرد.

وی ادامه داد: البته امکان بوسیله کارگیری دستگاه های کارتخوان ایرانی در کامل کشورهای دنیا وجود دارد، چرا که در هر نقطه دنیا که بتوان از عادت اینترنت بوسیله شبکه شاپرک متصل شد، این امکان وجود دارد.

طوبایی همچنین با اشعار اینکه فداکار از دلالان برای اینکه کار خبر مایه های کارت خوان درون بیرون از قلمرو را مشکل کنند از وی اثر ان خواه فیلترشکن استفاده می کنند، اظهار کرد: استفاده از وی پی ان در خارج از کشور دقیقاً عکس آن چیزی است که در داخل اتفاق می افتد؛ به این معنا که وقتی از خارج از فیلترشکن استفاده می کنند ای جای پا سرورهای داخلی نمایش داده می شود و کار وقوف را شاق می درنگ.

بر اساس آخرین آماری که شاپرک از مسدودسازی کارت سفره های ایرانی بیرون از سرزمین اعلام کرده، در اولیه سری از این اقدامات ۹۳۰ پایانه طی دی تا نیمه بهمن سال ۹۷ تو کشورهای خارجی خبر و مسدود شد و با ادامه این اقدامات حدود ۳۷۰ پایانه دیگر معارفه و مسدود شدند تا به این ترتیب طی سال گذشته در مجموع ۱۳۰۴ پایانه فعال در خارج از قلمرو غیرفعال شود که از این تعداد پایانه ۱۲۰۷ مورد توسط همدستی های معلول اس پی و ۹۷ پایانه نیز توسط مشارکت شاپرک شناسایی و عقد شده اند.

ردیابی های ایسنا حاکی از آن است که خبر کارت خوان هایی که از وی پی ان استفاده می کنند، احتیاج به هماهنگی بانک مرکزی، شریک شدن های پی اس پی و وزارت ارتباطات دارد که این هماهنگی صورت گرفته و اقدامات آن درون حال انجام است.

از سوی دیگر مسئولان در این پیگیری ها مدعی شده اند که نمونه مصرف از کارت خوان های ایرانی در بیرون از کشور کاهش چشم گیری یافته و بوسیله صورت معدود انجام می شود.

این در حالی است که مشاهدات عینی خبرنگار ایسنا از شهر استانبول از این موضوع حکایت دارد که کارت سفره های ایرانی بوسیله وفور در صرافی ها، سیم کارت فروشی ها و بعضا رستوران های این روستا فعال است و مشکلی غصه برای استفاده از آن ها بود ندارد.

به نظر می رسد یکی از دلایل راحت بودن این کار برای افراد متخلف این است که صاحبان کارت خوان هایی که دستگاه گیرایی بوسیله بیرون از قلمرو نقل مکان می شود، هیچ جزا و برخوردی بخاطر شان حیات ندارد.

انتهای پیام