سماح تعطیل شد | ۴۰۰ هزار زائر ایرانی همچنان در عراق هستند

بوسیله گزارش ایسنا، علی رضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت گفت: سامانه سماح برای ثبت نام زائران اربعین باز وجود. در این مدت بالغ بر ۳ میلیون و ۳۳۰ هزاره نفر برای عروج اربعین ثبت معروفیت کردند و از روز یکشنبه ۲۸ مهر ماه به طور کامل فعالیت سامانه ایستا شد.

وی با رمز به رشد ثبت شهرت درون این سامانه نسبت به سال گذشته، افزود: سال گذشته جوان بر ۲ میلیون نفر تو این سامانه ثبت شهرت کردند و به سفر اربعین رفتند. امسال آمارها حاکی از آن است که از ابتدای ماه صفر تا کنون تو مجموع بالغ کنار ۳ میلیون و ۶۴ هزار زائر از نقاط مختلف ناحیه به عراق و کربلا عازم شده اند.

به گفته رشیدیان، ۸۹ درصد زائران ایرانی تا روز گذشته به کشور بازگشتند. بیشترین آمار زائران بازگشتی، معادل یک میلیون و ۵۷۱ هزار نفر نیز از سرحد مهران بوده که قطع ۵۷ درصد کل زائران بازگشتی است.

وی افزودن کرد: بسیار از ۶۸۸ هزار زائر حد ۲۴ درصد کچل زائران نیز از مرز شلمچه و ۲۶۹ هزار نفر از مرز چذابه و ۸۹ هزار نفر از مرزخسروی تا روز گذشته به کشور بازگشته اند.

رییس موسسه حج و زیارت همچنین گفت: تعداد زائران بازگشتی از مرز هوایی داخل این مدت به بیش از ۹۵ هزار و ۲۳۹ نفر رسا است.  

وی با اشاره به جریان کاهشی بازگشت زائران از عراق، اعتراف کرد: حدود ۴۰۰ هزار زائر دیگر در عراق هستند و بوسیله مرور در روزهای آینده به سرزمین بازمی گردند.

رشیدیان ادامه داد: ستاد امداد گمشدگان و راهنمای زائر و خدمات بیمه ای و بهداشتی ـ درمانی تا در رو طولانی زائران اربعین و بازگشت به کشور همچنان کوشا خواهد بود.

رییس سازمان حج و زیارت همچنین از متورم ۱۲۴ نفر از زائران ایرانی تو موسم اربعین به دلایل مختلف از عموم ایست قلبی و سوانح رانندگی خبر داد.