وزیر میراث فرهنگی از باغ ارسی هرندی و خانه اوشیدری کرمان ملاقات کرد

به گزارش ایسنا، “علی اصغر مونسان” وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی امروز چهارم مهرماه و در حاشیه سفر به استان کرمان، در دیدار از باغ موزه هرندی گفت: طرح ساماندهی باغ ارسی هرندی باید آغاز شود.

وی ابرام کرد: بخاطر دیر کردن و تسهیل روند ساماندهی مسکن اوشیدری و دگرگونی آن به خانه صنایع دستی می استعداد از ظرفیت و توانمندی های بخش مخصوص استعمال کرد.

براساس این گزارش باغ ملکی هرندی کرمان در تاریخچه ۱۸ آذر ۱۳۵۴ با شماره ثبت ۱۱۷۰ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

باغ ملکی هرندی تو حدود سال ۱۲۹۰ قمری با ۲۵ هزاره مترمربع وسعت احداث شده و تو سال ۱۳۱۳ شمسی به ابوالقاسم هرندی، از تجار مطرح  فروخته شده است. این مجموعه در سال ۱۳۵۴ توسط آقا باغ به وزارت اتیکت و هنر اهدا شده و مدتی به عنوان ساختمان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کرمان مورد استفاده فراغت گرفت و در حال حاضر اشکوب همکف ساختمان موجود داخل آن به عنوان ملکی سازهای سنتی و مرتبه اول آن بوسیله نشانی موزه باستان شناسی مورد دیدار دلبستگی مندان راحتی می گیرد.

ساختمان اوشیدری داخل کرمان همچنین از آثار تاریخی مربوط به دوروبر قاجاریه است که برای تامین مواد اولیه کارخانه خورشید مورد استفاده فراغت می خمود است و فاز مقدمه مرمت ساختمانی تاریخی اوشیدری از خردادماه امسال آغاز شده است.

انتهای پیام