خبرهای خوش از استرداد آثار تاریخی ایران تو روش است

بوسیله گزارش ایسنا، در این نمایشگاه که آخرین روز تابستان داخل تهران آغاز به کار کرد، ۳۰۰ شیء تاریخی متعلق به کشور اسپانیا با قدمتی از ۳۵۰۰ سال پیش تا قرن ۱۹ میلادی به نمایش درآمده تا به معرفی کردن تمدن این سرزمین بپردازد.

امروز و قبل از گشادن رسمی، نشست نمایشگاه «باستان شناسی اسپانیا» در محل موزه ملی ایران با حضور معاون میراث فرهنگی کشور، پیک اسپانیا در ایران، مدیران ملکی های ملی ایران و آلیکانته اسپانیا و مسؤولانی از دو قلمرو برگزار شد.

خبرهای خوش “استرداد آثار تاریخی ایران” داخل راه است

معاون میراث فرهنگی همزمان با عرضه ۳۰۰ شی تاریخی از سیاق گویا از اسپانیا، حامل خبرهای خوش استرداد بخشی از آثار تاریخی ایران از کشورهای دیگر وجود.

محمدحسن طالبیان ـ دستیار میراث فرهنگی ـ برگزاری این نمایشگاه در کفش ملی ایران را کاری ارزشمند دانست و با اعتراف این که موزه ها می توانند به صلح و دوستی بین کشورها معاون کنند، گفت: این نگاه و رویکرد نمایشگاه های دو جانبه از پنج سال پیش شروع شد و با کشورهای مختلف امتداد بی پرده کرد و حالا نیز این ششمین نمایشگاه دوجانبه ای است که در موزه ملی ایران برگزار می شود و این گونه فعالیت ها داخل آینده نیز دنباله دارد.

او با اشاره به وجود حدود ۶۹۰ موزه درون ناحیه تا امروز پیش بینی کرد بوسیله زودی این آمار بوسیله ۷۰۰ کفش برسد و اظهار کرد: بخش زیادی از این موزه ها، متعلق به بخش خصوصی است و در آینده با دستیار موزه ملی ایران باید بتوانیم نمایشگاه های مشترک را تو کفش های دولتی و مخصوص برگزار کنیم و شاهد برگزاری نمایشگاه های مشترک بین چند کفش باشیم.

وی اظهار کرد: این دیپلماسی فعال فرهنگی باعث شده تو حوزه های دیگر از جمله استرداد اموال فرهنگی تاریخی شاهد اتفاقات نواخت باشیم. داخل روزهای آینده نیز خبرهای لهو از استرداد اموال تاریخی خواهیم شنید. متجاوز خوشحالم که از طریق دیپلماسی فرهنگی شاهد اتفاقات بسیار خوب در ملک هستیم.

امیدوارم ایرانی ها از تاریخ اسپانیا استقبال کنند

جوزف آلبرت کورتس ـ مدیرعامل بنیاد مارک و رییس موزه باستان شناسی آلیکانته اسپانیا ـ نیز درون این نشست خبری گفت: برگزاری نمایشگاهی با این شکوه بوسیله نوع خود یک عادات بزرگ و بوسیله یادماندنی است. این نمایشگاه احساس شعف در غلام ایجاد می کند و برگزاری این نمایشگاه می تواند بوسیله تعاملات فرهنگی ایران و اسپانیا کمک کند.

او افزود: امیدوارم آدم ایران مانند اسپانیایی ها از تاریخچه اسپانیا استقبال کنند.

رییس کفش باستان شناسی آلیکانته اسپانیا که میزبان نمایشگاه «ایران؛ مهد تمدن ها» درون کشورش بود، اشعار کرد: ارائه اشیای تاریخی اسپانیا امروز در یکی از عمده ترین و بزرگ ترین موزه های جهان یعنی موزه ملی ایران بوسیله عرضه درمی آید که مهم ترین پیام آن، مودت است. ایران، هلند و اسپانیا به اندیشه برگزاری نمایشگاه های ملکی ای، اشتراکات فرهنگی بیشتری پیدا کرده اند و امروز برگزاری این نمایشگاه یک توکل دو جانبه بین ایران و اسپانیا به وجود آورده است.

او با بیان این که درون نمایشگاه ایران در اسپانیا که به مدت پنج ماه برگزار شد، تماشاگر ملاقات ۱۰۰ هزار بازدیدکننده بودیم، افزود: باور من بر این است که ایران و اسپانیا روابط فرهنگی نواخت با یکدیگر داشته اند. رود که در نمایشگاه ایران تو اسپانیا بوسیله وجود آمد باعث شد تا ما بور ها را خلال کنیم و با کشور بزرگی به نام ایران زیاد از پیش آشنا شویم و نمایشگاه باستان شناسی اسپانیا را در موزه ملی ایران برگزار کنیم.

این مقام فرهنگی اسپانیا با بیان این که یک تمایل دو جانبه بین دو طرف است تا این نمایشگاه یک آینه برای نشان دادن ارتباطات فرهنگی دو قلمرو باشد، گفت: درون موزه ملی ایران و ملکی آلیکانته، امتداد روی تمدن ها از یکدیگر دیده می شود. درون این نمایشگاه ها و کفش ها می توانیم اشیای مختلفی را ببینیم حتی برخی از این اشیا در جنگ بین تمدن ها بوسیله کار رفته است ولی امروز گواه این هستیم که در فضای صلح و دوستی و آثار به شکلی صلح جویانه در پیاده شدن حزن بوسیله نمایش تو آمده است.

کورتس اضافه کرد: نمایشگاه کفش باستان شناسی آلیکانته اسپانیا در تهران ادامه دهنده روابط شکوهمند ایران و اسپانیا است. برگزاری نمایشگاه مشترک بین ایران و هلند نگاهی تمدنی بوسیله شمال اروپا بود و حالا برگزاری این نمایشگاه با اسپانیا تصویری باستان شناسی از مرزوبوم دریای مدیترانه را ارائه می دهد.

تخصص نیروهای موزه ملی محرز است

مانوئل اولیسنا دومینک ـ مدیر فنی ملکی باستان شناسی آلیکانته اسپانیا ـ نیز در این جلسه خبری گفت: سطح تخصصی و صنف ای بودن نیروهای ارسی ملی ایران در نمایشگاه ایران درون اسپانیا و نمایشگاهی که قرار است از اسپانیا در ایران از امروز باز کردن شود، کاملا مشخص و محرز است.

او با بیان این که این اشیا به عنوان نمونه هایی از تاریخ و تمدن آلیکانته بوسیله شمار می رود و این کتاب مدیترانه و تاریخ اسپانیا را بوسیله ما نشان می دهد و می توانیم گذر تاریخچه را درون تمدن های متنوع می توانیم از نزدیک ببینیم، ادامه داد: از قاعده این اشیا می توانیم شیوه های زندگی مردمان درون عهد متنوع را در ذهن خویشتن تصور کنیم. برای ما این یک فخر کردن است که توانسته ایم این نمایشگاه را در ارسی ملی ایران به ارائه بگذاریم تا از این طریق بازدیدکنندگان بیش از پیش با تمدن و تاریخچه اسپانیا آشنا شوند، همان طور که بازدیدکنندگان نمایشگاه ایران در اسپانیا همچنین از نزدیک با تاریخ، فرهنگ و تمدن ایران آشنا شدند.

نمایشگاهی که بستگی دوستی ها را بیشتر کرد

خورخه سولر دیار ـ مدیر نمایشگاه های موزه باستان شناسی آلیکانته ـ همچنین داخل سخنانی گفت: این نمایشگاه در راستای مودت و همکاری خوب ایران و اسپانیا برگزار شده است و اشیایی که در نمایشگاه ایران داخل اسپانیا بوسیله ارائه درآمد و نیز اشیایی که در نمایشگاه اسپانیا درون ایران از امروز به نمایش درمی آید، میزان هایی از اشیای بسیار ارزشمند هستند.

اولیه تمثال تمدن شرق در مدیترانه داخل ایران

جبرئیل نوکنده ـ رییس کل کفش ملی ایران ـ نیز در این جلسه خبری گفت: یکی از رسالت های موزه ملی معرفی نزاکت و وارستگی تاریخی تمدن کشور به سایر تمدن ها است. بنابراین نمایشگاه موزه ای را ابتدا درون ناحیه هلند به عرضه گذاشتیم و بعد با توجه بوسیله بازدید مدیران موزه آلیکانته اسپانیا از نمایشگاه هلند، این نمایشگاه در اسپانیا نیز گشایش یافت و یکی از موضوعاتی که با هم گفتگو کردیم این بود که یک نمایشگاه با موضوع تمدن اسپانیا تو تهران همچنین داشته باشیم و امروز شاهد برگزاری نمایشگاه باستان شناسی اسپانیا در نگرش کفش ملی ایران هستیم.

او با اشاره به این که داخل این نمایشگاه ۳۰۰ شیء تاریخی از ۳۵۰ هزار سال قبل تا قرن ۱۹ در این نمایشگاه به ارائه درآمده است و ابتدایی شمایل از تمدن شرق دریای مدیترانه است، تقریر کرد: آثاری که داخل این نمایشگاه بوسیله نمایش درآمده است، بیش ارزشمندی بوده و دوران متنوع تاریخی این قلمرو را بوسیله عرضه گذاشته است و همچنین ارتباط و تعاملات فرهنگی ایران و اسپانیا را نشان می دهد.

نوکنده با اشاره به نشر کاتالوگی از این نمایشگاه با ۳۳۰ ورقه بوسیله عنوان نخستین کتاب درباره تمدن اسپانیا تو ایران، گفت: این نمایشگاه به خاطر دوستی دو ملکی برگزار شد و برگزاری دو نمایشگاه داخل طول یک سال به صورت متقابل در دو کشور یک رفتار ارزشمند است.

ورودی بلیت این نمایشگاه ۵ هزار تومان است و تا ۲۶ فروردین ۹۹ به سوا روزهای دوشنبه میزبان فرع مندان است.

انتهای پیام