معرفی سه موزه اسباب بازی و اسباب ورزش ایران

موزه ها شبیه کپسول زمان هستند. به موزه ها که قدم می گذاری، انگار سوار پیاده شدن ماشین زمانی شده ای که تو را همراه خودت به اطراف هایی برمی گرداند که آرزوی دیدنش را داری. موزه ها علاوه به خشکی امدن این که گوشه ای از حس کنجکاوی ما را نسبت بوسیله ناشناخته ها ارضا می کنند، پلیس کوچکی از فرهنگ، آداب و سنت و ویژگی های اجتماعی برهه ای از زمان هستند که از نحو عرضه های بصری شناخت ما از مسئله ای خاص را طولانی می کنند.

حتما بخوانید:معروف ترین کفش های جهان؛ ۱۰ ملکی برتر دنیا با آثار تاریخی شگفتی انگیزموزه های تهران؛ سفر فرهنگی در دل پایتختکافه های تهران؛ ۱۰ همگان دنج درون نقاط مختلف پایتخت

با نگاهی گذرا بوسیله نقشه های گردشگری درمی یابیم که تا اینکه جغرافیاهای کوچکی هم قرین شهرها، محله ها و… برای نشان دادن اندکی از هویت خود، کفش هایی وضع اندازی کرده اند. در این میان، ارسی هایی هستند که خیر تنها گذشته فرهنگی و اجتماعی ملت یا مردم سرزمینی را نشان می دهند، بلکه یادآور کودکی و امتحان های آن دوران هستند و ضمن سیر به گذشته، بازدیدکنندگان خودشان را به عهد کودکی موجودی همچنین می برند و امتحان خوش ای از ملاقات موزه برای آن ها به ارمغان می آورند. از این ملکی ها با چنین کارکردی می شود به موزه اسباب بازی و اسباب بازی هایی رمز کرد که این روزها، روزبه روز بیشتر می شوند تا به عنوان دفترچه خاطرات، یادگاری های یک نسل یا سرزمینی را بخاطر درامان ماندن از فراموشی، درون خویشتن نگه دارند. ما تو این نوشتار، به نعوظ مختصر بوسیله معرفی سه ملکی ادوات بازی و عروسک درون ایران پرداخته ایم. موزه وسایل ورزش و اسباب بازی خیمه شب بازی؛ کاشان عکس: تسنیم

قطعاً تماشای عروسک ها و ادوات بازی داخل دلِ خانه ای با پَستوهای تودرتو و پرده های رنگارنگی که نشانی از تاریخ و دوره قاجار دارد، لذتی چندبرابر بوسیله ارمغان می آورد.

موزه اسباب بازی و اسباب بازی خیمه شب بازی کاشان چنین موزه ای است که با همت امیر سهرابی، کارشناس و پژوهشگر تئاتر، داخل قلب خانه ای تاریخی، یعنی خانه جعفر علامه فیضی، ملا و شاعر اواخر دوره قاجار، تأسیس شده است. این ارسی بخش های مختلفی برای سیاحت دارد؛ بسرنوشت شوم دچار کردن هایی همچون قدیمی ترین عروسک های خیمه شب ورزش مربوط به دوره قاجار؛ عروسک های شهرهای مختلف ایران؛ اسباب بازی های چوبی، سنگی، سفالی و پارچه ای نزدیک به ١٠٠ سال پیش تاکنون؛ نمونه هایی از عروسک های کشورهای دیگر؛ اولین ادوات ورزش های فلزی و پلاستیکیِ کارخانه ای و… .

عنوان: کاشان، مسکن های تاریخی، روبه روی خانه طباطبایی، محله علامه، عده ۴٣. کفش اسباب بازی های ملل؛ تهران

اگر بخواهیم برای عروسک ها بناء ای متصور شویم، قطعاً ملکی عروسک های ملل یکی از این خانه هاست. موزه عروسک های ملل، همان نعوظ که از نامش مشخص است، از مهرِ سال ۱۳۹۳ همزمان با روز جهانی صلح کار خودش را آغاز کرد و خانه عروسک هایی شد که احتمالا همه ما با تماشایشان به دوران شیرین طفولیت و معصومیت آن روزگار سفر می کنیم.

تو این ملکی هر مشتاقِ فرع مندی می تواند ۵۴۰ اسباب بازی فرهنگی از ۵۳ کشور گیتی از نزدیک ببیند و از چشم های آن ها قصه های شیرینی را بخواند. قطعاً تماشای عروسک های روسی ماترویشکا، اسباب بازی های ارمنی، اتریشی، چند نخی، افغان، تاجیکی، عثمانی، کورن دال و حزن در چنین نمایشگاهی تجربه بی نظیری از دیدن زیبایی و اشیای نوستالژیکی است که مشابه آن را در مکان های دیگر کمتر می نبوغ تجربه کرد.

آدرس: تهران، مترو دروازه دولت، ابتدای خیابان سعدی شمالی، کوچه فیات، پلاک ۲ کفش عروسک و فرهنگ ایران؛ تهران

یکدلی قصه و عروسک؛ این چیزی است که هر بازدیدکننده ای را بوسیله عطش می آورد و لحظه های او را چنان به عهد کودکی گره می زند که برای لمحه ای دغدغه ها و دل مشغولی هایی را که بیرون از این موزه در انتظارش است، به کلی فراموش می کند.

کفش عروسک و اتیکت ملل که در دل خود میزبان هزاره عروسک ایرانی از اقوام های مختلف است، بوسیله عنوان موزه ای خصوصی با مجوز رسمی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران و با همت و تلاش علی گلشن و مسعود ناصری تو مرداد سال ۱۳۹۶ تأسیس شد. هدف از تأسیس این ارسی آشنایی کودکان و بزرگسالان با عروسک ها به عنوان نمایندگانی از فرهنگ و آداب ورسوم اقوام و سرزمین های مختلف ایران است.

در اصل، این موزه پایگاهی بوسیله منظور و با هدف انتشار قصه ها، افسانه ها و روایت های انسان کشور مان است که هرکدام شان می توانند روایتگر بخشی از تاریخ باشند. کفش عروسک و اتیکت ایران علاوه بر نمایش عروسک ها، دفترچه ای از خاطرات و روایت های زبانی بومی ایران است که هر کدام در دل خود، هزاران افسانه و داخل دستان خود، عروسک ها و ابزار بازی هایی دارند که هر کدام از آن ها، از پدربزرگ ها و مادربزرگ هایمان به یادگار مانده اند.

آدرس جدید: تهران، مترو درب دولت، ابتدای خیابان سعدی شمالی، برزن فیات، پلاک ۲ در ادامه بخوانید: پارک های جنگلی تهران؛ سرشت گردی در دل پایتخت